Zájemci o ochranu proti žloutence se mohou nechat očkovat, ovšem na vlastní náklady. Je možno očkovat kombinovanou vakcínou pro typ A a B, proti žloutence typu C vakcína není. Protilátky se vytvářejí zhruba do 14 dnů a ochrání před infekcí kompletně. Pokud by došlo k onemocnění bezprostředně pro provedení vakcinace, měla by nemoc proběhnout v mírnější formě.
Preventivní očkování proti žloutence je prováděno na vlastní žádost. Vakcínu musí objednat praktický lékař od distribuční firmy, nejlépe na konkrétního člověka. Hygienikům byla tato aktivita v minulých letech odňata, což je odlišné oproti stavu v roce 2002.
Pokud by obec chtěla nechat hromadně očkovat dobrovolníky pracující na odstraňování následků povodní, jdou všechny náklady na účet obce. Výjimkou by byla situace, kdyby Vláda ČR vyhlásila akci „mimořádné očkování“. Taková situace však nenastala.
V té souvislosti Městská nemocnice v Litoměřicích upozorňuje, že nevydává zdarma léky pro občany zatopených oblastí. Žádosti tohoto typu se objevily v průběhu dnešního dne. Pokud člověk potřebuje předepsat léky a ordinace ošetřujícího lékaře nefunguje, ani není určen jeho zástupce, je doporučeno obrátit se na některého z obvodních lékařů ordinujících v nepostižených oblastech, tedy i ve městě Litoměřice. Ti mohou po zvážení situace vystavit lékařský předpis. Pokud jde o léky s doplatkem, od platby není nikdo osvobozen.