Hasiči dnes zažili další pernou noc

Zatímco Labe od půlnoci do ranních hodin kleslo o dalších 40 centimetrů na celkem 830 cm (stav v 8 hodin ráno), Ohře bohužel výrazněji  neklesá.  Od půlnoci byl zaznamenán pokles o pouhé dva centimetry. Situace by se ale měla zlepšit během dne, protože  byl dnes v sedm hodin ráno snížen odtok z nechranické přehrady.  Na Litoměřicku se změna projeví se zhruba osmihodinovým zpožděním.

„Chtěl bych poděkovat hasičům za jejich noční velké nasazení, jež se týkalo hlavně Nových Kopist, které byly vlivem zpětné vlny částečně zaplaveny,“ uvedl hned v úvodu dnešního krizového štábu starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

V noci do obce najelo devět jednotek dobrovolných hasičů a tři profesionální jednotky. Celkem tam pracovalo 55 hasičů.  Do akce bylo nasazeno velké množství  techniky, včetně velkokapacitního čerpadla z Brna. „Přestože část Nových Kopist byla zaplavena, troufám si tvrdit, že jsme zdejší obyvatele zachránili od nejhoršího,“ konstatoval dnes ráno velitel litoměřického územního pracoviště Hasičského záchranného sboru Pavel Grund. Hasiči v noci řešili i řadu dalších mimořádných  událostí, včetně  masivního  sesuvu  půdy v Litochovicích.

Situace se pomalu lepší v oblasti dopravy. I těžká technika již může na roudnický most. Průjezdný je i Liběchov. Vlaky jedoucí z Litoměřic na Mělník však i nadále končí ve Štětí, odkud je zajištěna náhradní doprava. Tyršův most zůstává stále uzavřený. „Výjimky pro průjezd dostávají jen vozidla, která v části za mostem řeší mimořádné situace. Například vozidlo kafilerie, které dnes zajede do Intersparu, aby odvezlo kazící se maso,“ informoval velitel městské policie Ivan Králik.

V Litoměřicích již začal v kostele sv. Ludmily fungovat humanitární sklad na pomoc lidem z vytopených oblastí.  Další humanitární sklad vzniká v bývalém železničním tunelu. Nápomocni jsou organizátoři celorepublikových Hasičských slavností, které měly proběhnout v Litoměřicích o tomto víkendu, ale byly zrušeny.   „S jejich pomocí se nám podařilo dojednat dodávku velkých stanů pro vytvoření stanového městečka v Křešicích, které bude mít i umývárnu, jídelnu, elektrocentrálu a další vybavení. Vejde se sem 142 lůžek pro lidi, kteří budou pomáhat s odstraňováním následků povodně.  Vybavení pro vznik stanového  městečka odvezeme do Křešic  dnes večer,“ upřesnil starosta Chlupáč.

Do regionu začne o víkendu najíždět i armáda. Vojáci budou do postižených oblastí rozdělováni na základě požadavku starostů.

___________________________________________

Tiskovou zprávu vydala 7. června 2013 v 10.00 hodin

Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice