Bez přilby už nevyjedu

Dne 12.07.2012 byla v Litoměřicích zahájena kampaň „Bez přilby už nevyjedu“, jejímž cílem je upozornit děti, rodiče, pedagogy a veřejnost na nebezpečí vážných úrazů hlavy při pádu z jízdního kola.

„Během této prázdninové akce bude městská policie společně s Policií ČR nejen na cyklostezce podél Labe kontrolovat, zda děti a mládež do 18 let nosí při jízdě na kole přilbu. Vzorní cyklisté získají jako odměnu cyklopotřeby. Děti, které nebudou mít přilbu, dostanou kupón se slevou na její nákup v litoměřické prodejně Cyklo&Hobby,“ informovala manažerka projektu Zdravé město Litoměřice Mgr. Rita Vlčková.

Mezi prvními odměněnými vzornými cyklisty byli devítiletý Lukáš Drobný z Roudnice nad Labem a jeho o čtyři roky mladší bratr Vojta. Strážník Dominik Hanko a nprap. Pavla Kofrová je zastihli právě ve chvíli, kdy si pod dohledem tatínka nasazovali přilbu, a vyráželi do Jiráskových sadů na dětské dopravní hřiště. Za svou disciplinovanost si směli vybrat dárek z cyklo-potřeb jako jsou zvonky, lahve, blikačky a reflexní prvky. U obou vyhrál zvonek na kolo který jim na místě strážník namontoval.
Akce je pořádána v rámci kampaně „Národní dny bez úrazu“, která zajímavou formou informuje občany o tom, jak předcházet úrazům, zejména v dopravě, ale také v domácnosti, ve školách atd. V Litoměřicích jde o nejrozsáhlejší kampaň zaměřenou na prevenci úrazů. Finančně je podpořena z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. DH.