Premiér v Litoměřicích upozornil na zhoršenou předpověď počasí

Premiér Nečas se starostou Chlupáčem a ministrem Chalupou v Želeticích, kde již výrazně klesá hladina. Do oblasti již krizový štáb vpouští na základě povolenek majitele vytopených objektů.
Premiér Nečas se starostou Chlupáčem a ministrem Chalupou v Želeticích, kde již výrazně klesá hladina. Do oblasti již krizový štáb vpouští na základě povolenek majitele vytopených objektů.

Premiér Petr Nečas a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zavítali včera večer do Litoměřic. V době povodní přijeli již podruhé. Starostovi Ladislavu Chlupáčovi a místostarostovi Karla Krejzovi   předali aktuální informace z ústředního krizového štábu.  Upozornili, aby lidé v postižených oblastech nedemontovali protipovodňové zábrany, ani nerušili vytvořené hráze a valy s pytli písku. „Bohužel předpověď počasí není příznivá. Pro jižní Čechy máme hlášeny od nedělní 14. hodiny až do úterního dne vydatné srážky, které ještě mohou částečně ovlivnit dění v zaplavených územích,“ varoval  premiér s ministrem.
Petr Nečas  v Litoměřicích slíbil, že vláda rozšíří pravomoci Vězeňské služby ČR o pravomoci Policie ČR. Vězeňská služba totiž pomáhá v Litoměřicích střežit pořádek na problematických místech. K rozšíření kompetencí rozhodnutím vlády má dojít i v případě armády, která například nemá oprávnění střežit objekty. Podílet se bude hlavně na odstraňování následků povodní.
Litoměřický Tyršův most i nadále zůstává uzavřen, ačkoliv se situace ve vytopených Želeticích výrazně lepší. „Bohužel ho nemůžeme otevřít, protože v tuto chvíli ještě nemáme dopravní návaznosti,“ vysvětlil starosta Ladislav Chlupáč. Na mysli má fakt, že komunikace od terezínského kruhového objezdu  na Terezín, Bohušovice nad Ohří a Lovosice jsou ještě částečně pod vodou a v některých místech čerpají vodu z vodních lagun hasiči.  Do Želetic jsou však vpouštěni první obyvatelé zatopených domů nebo majitelé podniků. Povolenky vydává postupně po vyhodnocení aktuální situace krizový štáb prostřednictvím městské policie v Zahradnické ulici.  Veškeré informace, včetně kontaktních čísel krizového štábu, lidem poskytuje  o víkendu informační centrum v podloubí radnice na Mírovém náměstí. Otevřeno má v sobotu i v neděli od 9 do 18 hodin.

____________________________________________

Tiskovou zprávu vydala 8. června 2013 ve 14.00 hodin
Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice