Do života bez karambolů

Tento týden v úterý dne 17.6.2014 se městští strážníci setkali s žáky devátých tříd základních škol na devátém ročníku preventivně výchovné akce „Do života bez karambolů“. Tato akce proběhla v prostorách litoměřického výstaviště Zahrady Čech, kde policisté nabídli „náctiletým“ dopolední program zaměřený na prevenci kriminality, bezpečnost v silničním provozu a základy poskytnutí první pomoci.
Na čtrnácti stanovištích se školákům věnovali kromě policistů i zástupci ČČK, K-Centra, Vězeňské služby Litoměřice, litoměřického Plamínku, litoměřické autoškoly, poj. Generali, roudnické paintballové střelnice a svou pomocí přispěli také studenti 1. KŠPA a litoměřické pedagogické školy.
Stanoviště Městské policie Litoměřice představilo svojí technickou vybavenost (odchytové prostředky, motorový člun, donucovací prostředky, foto z městského kamerového systému) a informovalo žáky devátých tříd o bezpečnosti v silničním provozu (zákaz jízdy na kole po chodníku, v pěších zónách, povinnost cyklistické přilby do 18. let). Dále strážníci vycházejícím žákům základních škol vysvětlili problematiku veřejného pořádku ve městě a nutnost dodržování vyhlášek a nařízení města Litoměřice. Na stanovišti autoškoly Varchol se mladí lidé dozvěděli základní informace o podmínkách pro získání řidičských průkazů na motocykl či automobil a shlédli krátké videosekvence z bezpečnosti v silničním provozu. Na stanovišti K-centra si žáci připomněli škodlivost drog a riziko spojené s jejich užíváním. Neméně zajímavé bylo stanoviště první pomoci s ukázkou simulované dopravní nehody včetně poraněných účastníků, které bylo třeba ošetřit. Činnost policie žákům přiblížilo stanoviště pyrotechniků, poříční a dopravní policie, kriminalistický technik a policisté z pořádkové jednotky. Jedno ze stanovišť umožnilo žákům nahlédnout do života lidí s handicapem a vyzkoušet si, že i při plnění běžných úkonů, které nám připadají být jednoduché, mohou mít lidé se zdravotním postižením potíže. Pojišťovna Generali poskytla osobní vozidlo simulující dopravní nehodu, ve kterém si všichni účastníci mohli vyzkoušet pocity při havárii a uvědomit si důležitost bezpečnostních pásů. O zpestření se postaralo stanoviště s brýlemi, které simulují požití alkoholických nápojů a také střelba na paintballové střelnici. Akce se zúčastnilo okolo 300 žáků a každý z nich na závěr obdržel reflexní prvek, jehož nošením zvýší svou viditelnost a bezpečnost při pohybu v dopravním prostředí.
O pohodové dopoledne se zasloužilo i slunečné počasí.