Tisková zpráva PK a KŠ Města Litoměřice, 6.6.2013@10:18 hodin

Labe v Litoměřicích kulminovalo včera ve 22.15 hodin

Labe již v Litoměřicích nestoupá. Kulminovalo ve středu 5. června ve 22.15 hodin na 906 centimetrech.  Paradoxně o více než hodinu později, než se tak stalo v Ústí nad Labem. „Je tak evidentní, že každá povodeň má svá specifika,“ uvedl dnes ráno na jednání litoměřického krizového štábu jeho tajemník Miroslav Letafka.  Potvrdily se tak poslední odhady, že zůstaneme dva metry pod povodní ze srpna roku 2002, kdy Labe v Litoměřicích vystoupalo na 11 metrů.

Nejpostiženější obce, spadající do správní působnosti města Litoměřice,  včera po celý den až do pozdních večerních hodin objížděl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Do mnohých se dostal jen s pomocí záchranářů. „O účinné pomoci jednám se starosty jednotlivých měst a obcí. Křešicím a Mlékojedům musíme ihned pomoci s vybudováním humanitárních skladů, a to co nejblíže obcím. Pro Mlékojedy pravděpodobně bude v Litoměřicích, v bývalém železničním tunelu. Provozovat ho bude Adra. Vhodnou lokalitu pro Křešice zatím hledáme,“ informoval starosta Chlupáč.

Zatímco Mlékojedy, Křešice a řada dalších obcí je pod vodou, včetně Počeplic a Hněvic na Štětsku,  ochranný val uchránil Bohušovice nad Ohří. Na suchu nakonec zůstal s vypětím sil  i Terezín. Ovšem s výjimkou Kréty, která je z části pod vodou. „Bohužel z různých důvodů se zde nepodařilo vybudovat protipovodňový val. Ačkoliv  místní ve spolupráci s vodohospodáři, s hasiči a dalšími složkami stavěli provizorní hráz, ta nakonec nevydržela. V žádném případě však není chyba na straně starostky Terezína,“  komentoval dnes ráno situaci na krizovém štábu velitel litoměřického územního odboru Hasičského záchranného sboru Pavel Grund.