Tisková zpráva PK a KŠ Města Litoměřice, 13.6.2013 – Z terezínské kruhové křižovatky již můžete na Lovosice

Doprava z Tyršova mostu má svou první návaznost. Od včerejšího večera je v provozu komunikace první třídy 1/15 vedoucí z terezínské kruhové křižovatky na Lovosice. V místech, kde hasiči stále čerpají vodu, byl proveden výřez do vozovky pro umístění hadic, který překryly  železobetonové pláty umožňující průjezd aut.
Naopak stále neprůjezdný je Terezín, včetně Kréty. Do města vjedou pouze místní obyvatelé a vozidla integrovaného záchranného systému. Zatímco je reálná naděje, že Kréta bude možná již od sobotního dne průjezdná alespoň pro osobní automobily. Hlavní komunikaci v Terezíně zkoumají na několika místech statici. V následujících dnech by podle vedoucího odboru dopravy litoměřického úřadu Jana Jakuba již mohly být průjezdné i Křešice, nicméně nestane se tak, protože České dráhy na několik dní uzavřenou železniční přejezd v Třebouticích, který je i vlivem povodní v havarijním stavu.  Odčerpávání vody v Nových Kopistech neumožní  otevření obce dopravě  minimálně ještě týden.
Hasiči i nadále intenzivně čerpají vodní laguny.  „Celkem zde v posledních dnech působilo 155 profesionálních hasičů a 526 dobrovolných,“ informoval velitel litoměřického územního pracoviště Hasičského záchranného sboru Pavel Grund. Jak dnes ráno na krizovém štábu uvedl, odklízení následků povodní se přehouplo do své druhé fáze. Postupně se proto hasiči, kteří přijeli Litoměřicku pomoci, budou vracet do svých domovů.
Humanitární pomoc však intenzivně běží dál. V terénu jsou desítky dobrovolníků, stejně jako týmy psychologů, na které se obracejí s žádostí o pomoc první lidé. Povodeň v samotných  Litoměřicích však dnešním dnem  oficiálně skončila. Začala 2. června ve 14 hodin a skončila 13. června ve 4 hodiny ráno. Na území obce s rozšířenou působností však  začala o den dříve kvůli rozvodněným potokům.  „V tuto chvíli nadále platí stav nouze. Do jeho skončení by měly obce mít ukončeno sčítání povodňových škod,“ upozornil tajemník krizového štábu Miroslav Letafka.
Včera odpoledne proběhlo v zasedací místnosti Městského úřadu v Litoměřicích jednání starostů  povodní postižených obcí, spadajících do správní působnosti města Litoměřice. Zúčastnili se jej i zástupci Ústeckého kraje, kteří poskytli  upřesňující  informace o způsobu uplatňování povodňových škod.

_________________________________________

Tiskovou zprávu vydala 13. června 2013

Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice