Potvrzeno vládou: nouzový stav v Ústeckém kraji do 28.6.2013

Nústecký kraj logoa doporučení Ústředního krizového štábu potvrdila Vláda ČR trvání nouzového stavu i pro Ústecký kraj do půlnoci 28. června. Od té doby má kraj sedm dní na kompletaci a nahlášení odborných odhadů škod. Protože hlavní úklidové práce již končí, v pátek 21.6. ukončí své působení v kraji také armáda.
Tisková zpráva ze dne 20. června 2013
Hasičský záchranný sbor zatím pokračuje v čerpání lagun, ale i hlavní odčerpávání bude patrně ukončeno v nejbližších dnech. Dnes bude u Nových Kopist zasahovat vyprošťovací tank, který má za úkol uvolnit dva v bahně uvízlé bagry. Zdravotnická záchranná služba zaznamenala v uplynulém týdnu 100% nárůst hlášených událostí. Jedná se často o kolapsy z vedra, ale také kolapsy psychického rázu, jež mají často souvislost s popovodňovým stresem.

Kromě prostředků na prvotní náklady, o jejichž rozdělení rozhodovalo včera mimořádné zastupitelstvo, uvolní kraj další peníze ze svého rozpočtu, z aktuálního výtěžku veřejné sbírky a z darů. Částka okolo šesti milionů bude obcím rozdělena na příštím zasedání zastupitelstva 26.6. „Tyto prostředky jsou určeny přímo pro občany zasažené povodní. Jedná se o první rychlou pomoc, kterou jim Ústecký kraj pošle prostřednictvím obcí. Další peníze, které shromáždíme na povodňovém kontu, budeme rozdělovat postupně,“ upřesnil hejtman Bubeníček.

Krizový štáb rozhodl o provedení dalšího dezinsekčního prostředku proti komárům na Litoměřicku. Tentokrát se nejedná o přípravek proti larvám, ale přímo proti polétavému hmyzu. Na Lounsku a Žatecku je stále vysoká hladina spodní vody a hrozí sesuvy půdy.

Krajský úřad provedl vyhodnocení účinnosti krizové linky zřízené krajem. Do včerejšího dne vyřídili operátoři 2569 hovorů o celkovém trvání téměř 29 hodin. Také webové stránky Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz zaznamenaly rekordní návštěvnost. Dne 3. června je evidováno 23 226 přístupů, přičemž běžné průměry se pohybují okolo 18 tisíc měsíčně!

Poslední zasedání Krizového štábu Ústeckého kraje proběhne v pátek 28. června od 8 hodin.

Kontakt:

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 726

Mob.:+420 737 203 666

Mail:   hanackova.m@kr-ustecky.cz