Evropský týden mobility – cyklopeloton v Litoměřicích

Cyklistický peloton, který tvořilo několik desítek školáků, odstartoval dnes v 9 hodin starosta Ladislav Chlupáč na Mírovém náměstí. Zahájena tak byla kampaň „Evropský týden mobility“. Přímo z náměstí vyjížděly děti ze Základní školy U Stadionu, Na Valech a ZŠ Havlíčkova, ostatní účastníci přibývali u jednotlivých základních škol, kde byli mnohdy bouřlivě vítáni, u Masarykovy školy dokonce hudbou.
Závěrečné sčítání proběhlo v ulici U Stadionu, odkud nakonec 154 členný peloton vyrazil na Střelecký ostrov, kde proběhl štafetový závod škol. Celý průjezd městem byl zabezpečen městskou policií Litoměřice, která měla zajištěné všechny kritické křižovatky a kruhové objezdy, aby nedošlo k dopravní nehodě a byla dodržena plynulost průjezdu dětského pelotonu. Bezpečnost silničního provozu nebyla ohrožena.
Pohár pro vítěze získalo družstvo ZŠ Na Valech, za nimi skončili školáci ze ZŠ Havlíčkova a ZŠ Lingua Universal.
I když Evropský týden mobility celorepublikově proběhne od 16. do 21. září, v Litoměřicích kampaň začala již dnes. „Cílem je upozornit na vzrůstající podíl automobilové dopravy, její dopady na životní prostředí a upozornit na to, že ulice nepatří jen automobilům, ale i chodcům a cyklistům,“ poukázala na smysl akce koordinátorka projektu Zdravé město Litoměřice Rita Vlčková.
Cyklopeloton byl také pozvánkou na další akce. Již v pátek 12. 9. proběhne opět na Střeleckém ostrově zábavné odpoledne plné soutěží nazvané „O dopravě hravě zdravě“. Připravena je vozíčkářská a slepecká dráha, jízdy zručnosti, elektrokola, strolerink neboli cvičení s kočárky, in-line jízdy, výtvarný workshop, jízdy na koni i poníkovi, Sváťovo divadlo a další zajímavé aktivity. Na akci, která začíná v 16 hodin, se mohou zájemci dopravit výletním vláčkem.